We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SCOTCH BOX SEALING TAPE371 CLEAR 48MMX50M
SKU
ORS40502120013679
by 3M
$21.53 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Offers a good, tight, general purpose seal.
- Polypropylene backing for tear resistance.
- Pressure-sensitive rubber adhesive offers quick, moisture proof seal.
- Seals single wall corrugated cartons or bundles a group reliably.
Category: Tapes
Offers a good, tight, general purpose seal. Polypropylene backing for tear resistance. Pressure-sensitive rubber adhesive offers quick, moisture proof seal. Seals single wall corrugated cartons or bundles a group reliably.
| Adhesion to Steel | 40 oz/in |
|---|---|
| Color | Clear |
| Elongation [Nom] | 160% |
| Length [Nom] | 50 m |
| Material | Polypropylene/Resin |
| Quantity | 36 per case |
| Tensile Strength (2) [Nom] | 22 lb/in |
| Thickness [Nom] | 1.8 mil |
| Width [Nom] | 48 mm |
| Wt. | 0.11 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 31201500 |
| Manufacturer | 3M™ |
| UPC | 021200136795 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2800 |
| MPN | 021200-13679 |
| Brand | 3M |


Log In