We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scotch-Brite EXL Unitized Deburring Wheel, 8A, 3X1/4X1/4, Medium, Aluminum Oxide
SKU
ORS40504801113764
by 3M
$30.76 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 8 left
- Wheel edge can be dressed for effective deburring, finishing and polishing of all metal alloys and many plastics and composites.
- Tough, layered, unitized construction can operate clockwise or counterclockwise directions..
Category: Non Woven Abrasives
Wheel edge can be dressed for effective deburring, finishing and polishing of all metal alloys and many plastics and composites. Tough, layered, unitized construction can operate clockwise or counterclockwise directions..
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Applicable Materials | Metals; Plastics; Composites |
| Applications | Deburring; Polishing |
| Arbor Diam [Nom] | 1/4 in |
| Color | Tan |
| Dia. [Nom] | 3 in |
| Mounting | Arbor Hole |
| Quantity | 40 per case |
| Roughness Grade | Medium |
| Speed [Max] | 18 |
| 100 rpm | |
| Wt. | 0.03 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 23131503 |
| Manufacturer | 3M™ |
| Weight (lbs) | 0.0500 |
|---|---|
| Brand | 3M |
| UPC | 048011137643 |
| MPN | 048011-13764 |




Log In