We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scotch-Brite High Strength Discs, 8 X 1/2, 3000rpm, Aluminum Oxide, Medium
SKU
ORS40504801103992
by 3M
$30.55 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- May be used individually or stacked on straight shaft tool or bench motor.
- Very conformable discs.
Category: Non Woven Abrasives
May be used individually or stacked on straight shaft tool or bench motor. Very conformable discs.
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Applications | Light Deburring; Cleaning; Finishing |
| Arbor Diam [Nom] | 1/2 in |
| Dia. [Nom] | 8 in |
| Mounting | Arbor Hole |
| Quantity | 50 per case |
| Roughness Grade | Medium |
| Speed [Max] | 3 |
| 000 rpm | |
| Used With | Mandrel 934 |
| Wt. | 0.89 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 31191506 |
| Manufacturer | 3M™ |
| UPC | 048011039923 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1600 |
| MPN | 048011-03992 |
| Brand | 3M |




Log In