We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scotch-Brite Multi-Finishing Wheels, 6X1X1, Medium, 6,000 rpm, Silicon Carbide
SKU
ORS40504801113171
$66.64 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Produces uniform grain finishes on stainless steel and other metals.
- Highly conformable for consistent finishing on contoured, curved and other surfaces.
- Convolute construction provides a balanced, smooth running wheel throughout product life.
Category: Non Woven Abrasives
Produces uniform grain finishes on stainless steel and other metals. Highly conformable for consistent finishing on contoured, curved and other surfaces. Convolute construction provides a balanced, smooth running wheel throughout product life.
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
|---|---|
| Arbor Diam [Nom] | 1 in |
| Color | Gray |
| Dia. [Nom] | 6 in |
| Mounting | Center Hole |
| Quantity | 3 per Case |
| Roughness Grade | Medium |
| Speed [Max] | 6000 rpm |
| Wt. | 0.35 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 23131503 |
| Manufacturer | 3M™ |
| Weight (lbs) | 0.4700 |
|---|---|
| Brand | Scotch-Brite™ |
| UPC | 048011131719 |
| MPN | 048011-13171 |



Log In