We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scotch-Brite Roloc Discs, 2 in, 25,000 rpm, Aluminum Oxide, Brown
SKU
ORS40504801105528
$73.89 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Tough non-woven disc aggressively deburrs and finishes.
- Open-web construction resists loading and runs cool.
- Conforms well to help preserve irregular or contoured surfaces.
Category: Non Woven Abrasives
Tough non-woven disc aggressively deburrs and finishes. Open-web construction resists loading and runs cool. Conforms well to help preserve irregular or contoured surfaces.
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Applicable Materials | Rust; Grind Marks; Coatings |
| Applications | Removal |
| Color | Brown |
| Dia. [Nom] | 2 in |
| Mounting | Roloc™ TR |
| Quantity | 200 per case |
| Roughness Grade | Coarse |
| Speed [Max] | 25000 rpm |
| Wt. | 0.01 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 31191506 |
| Manufacturer | 3M™ |
| Weight (lbs) | 0.0100 |
|---|---|
| Brand | Scotch-Brite™ |
| UPC | 048011055282 |
| MPN | 048011-05528 |




Log In