We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scotch-Brite Surface Conditioning Belts, 3 1/2 in x 15 1/2 in, Medium, Maroon
SKU
ORS40504801105228
by 3M
$47.30 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Nonwoven, surface conditioning belts clean, blend, deburr and finish.
- Reduced loading and heat build-up allow extended operating time and consistent surface conditioning results.
- Conformability allows abrasive to stay in contact with complex-shaped parts in robotic processing.
- Reinforced backing and nonwoven open web material provide superior flexibility for detail work, over contours and edges.
- Removes surface imperfections, grind lines, mill, and other marks.
Category: Non Woven Abrasives
Nonwoven, surface conditioning belts clean, blend, deburr and finish. Reduced loading and heat build-up allow extended operating time and consistent surface conditioning results. Conformability allows abrasive to stay in contact with complex-shaped parts in robotic processing. Reinforced backing and nonwoven open web material provide superior flexibility for detail work, over contours and edges. Removes surface imperfections, grind lines, mill, and other marks.
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Applications | Blending; Cleaning; Deburring; Finishing |
| Color Code | Maroon |
| Length [Nom] | 15-1/2 in |
| Quantity | 10 per case |
| Roughness Grade | Medium |
| Velocity [Nom] | 6 |
| 500 sfpm | |
| Width [Nom] | 3-1/2 in |
| Wt. | 0.24 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 31191507 |
| Manufacturer | 3M™ |
| UPC | 048011052281 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2400 |
| MPN | 048011-05228 |
| Brand | 3M |




Log In