We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scotch Commercial Grade Filament Tapes, 55 mm x 55 m, 6 mil, Clear
SKU
ORS40502120086524
by 3M
$24.82 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Scotch® filament tape 897 is a glass-filament-reinforced tape suitable for light to medium-duty strapping, bundling, and reinforcing applications.
- It has a synthetic rubber resin adhesive with good adhesion to most fiberboard surfaces and to a variety of plastic and metal surfaces.
Category: Tapes
Scotch® filament tape 897 is a glass-filament-reinforced tape suitable for light to medium-duty strapping, bundling, and reinforcing applications. It has a synthetic rubber resin adhesive with good adhesion to most fiberboard surfaces and to a variety of plastic and metal surfaces.
| Adhesion to Steel | 50 oz/in |
|---|---|
| Applicable Materials | Carpet; Metal; Plastic |
| Applications | Bunding; Industrial; Metalworking; Reinforcing; Strapping |
| Base Material | Polypropylene Film |
| Color | Clear |
| Elongation [Nom] | 4% |
| Length [Nom] | 55 m |
| Material | Polypropylene; Rubber Adhesive |
| Package Sizes | 18 mm x 55 m |
| Packing Type | Roll |
| Quantity | 48 per Case |
| Resistance | Abrasion; Moisture |
| Series | 897 |
| Temp. Range [Max] | 80 °F |
| Temp. Range [Min] | 40 °F |
| Tensile Strength (2) [Nom] | 170 lb/in |
| Thickness [Nom] | 6 mil |
| Type | Filament Tape |
| Width [Nom] | 18 mm |
| Wt. | 1.6 lb |
| Country of Origin | CA |
| Manufacturer | 3M™ |
| Brand | 3M |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2900 |
| UPC | 50021200865249 |
| MPN | 021200-86524 |

Log In