We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scotch Filament Tapes 898, 0.94 in x 60 yd, 380 lb/in Strength
SKU
ORS40505113106898
by 3M
$41.88 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Transparent polypropylene film reinforced with glass yarn filaments.
- Superior tensile strength and abrasion resistance.
- Suitable for strapping, bundling and reinforcing boxes or containers.
Category: Tapes
Transparent polypropylene film reinforced with glass yarn filaments. Superior tensile strength and abrasion resistance. Suitable for strapping, bundling and reinforcing boxes or containers.
| Adhesion | 70 oz/in |
|---|---|
| Adhesion to Steel | 70 oz/in |
| Base Material | Polypropylene |
| Color | Clear |
| Elongation [Nom] | 5 % |
| Length [Nom] | 60 yd |
| Material | Polypropylene; Fiberglass |
| Quantity | 36 per case |
| Tensile Strength (2) [Nom] | 380 lb/in |
| Thickness [Nom] | 6.6 mil |
| Type | Strapping Tape |
| Width [Nom] | 0.94 in |
| Wt. | 0.75 lb |
| Country of Origin | CA |
| UNSPSC | 31201500 |
| Manufacturer | 3M™ |
| UPC | 051131068988 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6200 |
| MPN | 051131-06898 |
| Brand | 3M |


Log In