We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scotch Heat-free Laminating System
SKU
MMMLS1000VAD
by Scotch
$687.00 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 4 left
- Heat-free system; no waiting for warm-up; no electricity needed
- Great for heat-sensitive materials, inks and photographs
- Includes five 100' front and back refills
Category: Laminators & Supplies
Laminating System Value Pack requires no heat, no electricity and more importantly no waiting for warm-up. The heat-free system includes a laminator and five dual-laminate cartridges. It is great for heat-sensitive materials, inks and photographs. It handles documents up to 1/10" thick. Laminating system includes five 100' front and back refills and a 12" laminating machine.
| Brand Name | Scotch |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Depth | 10" |
| Height | 10.5" |
| Manufacturer Part Number | LS1000VAD |
| Manufacturer | 3M |
| Maximum Lamination Thickness | 0.10" |
| Maximum Lamination Width | 12" |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 |
| Processing Method | Cold |
| Product Color | Gray |
| Product Model | LS-1000 |
| Product Name | Heat-free Laminating System |
| Product Type | Cool Laminator |
| Weight (Approximate) | 15 lb |
| Width | 16" |
| UNSPSC | 44102801 |
| Weight (lbs) | 25.6600 |
|---|---|
| Brand | Scotch |
| UPC | 50021200974729 |
| MPN | LS1000VAD |

Log In