We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scotch P2425 No Residue Tough Duct Tape, 25 yd L, 1.88 in W, Gray
SKU
ORG8578064
by Scotch
$16.45 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Residue-free removal for up to six months
- Waterproof and weather-resistant for durability
- Easy to tear, straight across or down, for easy application
- High-tensile strength for long-lasting, durable repairs
- UV-resistant in most applications
- For temporary or permanent repairs, securing cords and mats, hanging vinyl banners, indoor and outdoor applications
Category: Tapes
Scotch Tough duct tape no residue P2420, 1.88 in x 20 yd (48 mm x 22.8 m) 12 rolls/case. With technology only available form 3M, this tape removes with little or no residue from most opaque surfaces for up to 6 months after application. Ideal for both permanent and temporary applications, whether indoor or outdoor. A maximum strength duct tape without the messy cleanup. Use for securing cords and mats, hanging vinyl banners and long-term repairs.
| Backing Material | Cloth |
|---|---|
| Color | Gray |
| Core Size | 3in |
| Length | 20in |
| Operating Temperature | 40 to 200deg F |
| Thickness | 1.1mm |
| Type | No Residue |
| Width | 1.88in |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.5000 |
|---|---|
| Brand | Scotch |
| UPC | 068060469021 |
| MPN | P2420 |

Log In