We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ScotchCode Wire Marking Tapes, 0-9, Polyester Film in Dispenser, 96 in
SKU
ORS500121749
by 3M
$82.42 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- From the dispenser, the user can pull out and tear off the amount of tape needed for their particular application such as marking wires, terminal blocks, panels and more.
Category: Tapes
From the dispenser, the user can pull out and tear off the amount of tape needed for their particular application such as marking wires, terminal blocks, panels and more.
| Color | White |
|---|---|
| Depicted No. [Max] | 9 |
| Depicted No. [Min] | 0 |
| Depicted Text | 0-9 |
| Height [Nom] | 1 in |
| Includes | Dispenser |
| Length [Nom] | 1 in |
| Material | Polyseter Film w/Acrylic Pressure Sensitive Adhesive |
| Quantity | 10 per pack |
| Resistance | Solvent; Oil; Water |
| Temp. Range [Max] | 250 °F |
| Temp. Range [Min] | -40 °F |
| Thickness [Nom] | 3 mil |
| Width [Nom] | 5 in |
| Wt. | 1 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 44121605 |
| Manufacturer | 3M™ |
| Weight (lbs) | 0.1300 |
|---|---|
| Brand | 3M |
| UPC | 054007121749 |
| MPN | 121749 |

Log In