We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scott 24 Hour Sanitizing Wipes
SKU
KCC41526
by SCOTT
$72.83 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Delivers 24-hour sanitization against bacteria, even after multiple touches
- Clean, sanitize and disinfect at the same time
- No need for rinsing or use of gloves
- Keeps high-touch surfaces clean and provides disinfection of bacteria and viruses
- Use in the home, office, classroom or gym on countertops, in the bathroom, on cell phones and beyond
Category: Household Cleaning
While most surface disinfectants work for the moment, these innovative sanitizing wipes kill 99.9 percent of bacteria for 24 hours even after multiple touches that can introduce new germs. Patent-pending formula also eliminates 99.9 percent of cold and flu viruses and kills a broad spectrum of bacteria, viruses and fungi. Not only do Scott 24-Hour Sanitizing Wipes protect surfaces from germs between easy daily cleaning, they also cut through common grease, dirt and grime. Bleach-free design does not require rinsing. Wipes contain a light, fresh fragrance and are not harmful to most surfaces and leave a light, fresh fragrance.
| Application/Usage | Surface |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scott |
| Cleaner Length | 7.87" |
| Cleaner Size | 4.33" Width x 7.87" Length |
| Cleaner Type | Wipe |
| Cleaner Width | 4.33" |
| Container Type | Softpack |
| Country of Origin | United States |
| Features | Antibacterial |
| Features | Bleach-free |
| Features | Rinse-free |
| Manufacturer Part Number | 41526 |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
| Product Color | White |
| Product Name | 24 Hour Sanitizing Wipes |
| Product Type | Disinfectant Wipe |
| Quantity Per Container | 10 |
| Recommended Use | Bacteria Remover |
| Recommended Use | Dirt Remover |
| Recommended Use | Fungi Remover |
| Recommended Use | Germs Remover |
| Recommended Use | Grease Remover |
| Recommended Use | Grime Remover |
| Recommended Use | Virus Remover |
| Recycled | No |
| Scent | Fresh |
| UNSPSC | 47131502 |
| Brand | SCOTT |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.8000 |
| UPC | 10036000415268 |
| MPN | 41526 |

Log In