We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SD4850P USB-C 10 Gbps Dual Video Driverless Docking Station, Black
SKU
KMWK34115NA
by Kensington
$162.86 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Best for Windows OS 7 and later laptops with a USB-C port supporting DisplayPort Alt Mode and Power Delivery.
- Supports up to 100 W of Power Delivery (PD 3.0).
- Supports two monitors.
- Video ports: 2 x DisplayPort++ ports and 1 x HDMI port.
- Maximum resolution supported is single 4K @ 60Hz, dual 4K @ 60Hz, and triple 4K at 60Hz when connected to a DP1.4 HBR3 device.
- Plug-and-play installation, though installation of Kensington DockWorks software is recommended for the best connection, performance, and security from your Kensington universal docking station.
- Driverlessno firmware or software required for setup.
Category: Laptop Docking Stations
The SD4850P USB-C 10 Gbps Dual Video Driverless Docking Station is the top-of-the-line USB-C driverless dock for any Windows OS laptop with a USB-C port supporting DisplayPort Alt Mode and Power Delivery. 2 x DisplayPort++ ports and 1 x HDMI port Video Ports. Supports single 4K @ 60 Hz, dual 4K @ 60 Hz, and triple 4K at 60 Hz when connected to a DP1.4 HBR3 device. One connection expands your Windows 7 or above laptop into a fully powered yet streamlined desktop setup supporting up to Dual 4K via a 13-in-1 design complete with six USB-ports. Ultimate driverless USB-C dock performance. For Use With: Laptops; Operating System Compatibility: Windows 7 or Later; Connector/Port/Interface: USB-C; Batteries Included: No.
| Batteries Included | No |
|---|---|
| Color(s) | Black |
| Connector/Port/Interface | USB-C |
| Depth | 9.12" |
| For Use With | Laptops |
| Global Product Type | Computer Docking Stations |
| Height | 5.87" |
| OEM/Compatible | OEM |
| Operating System Compatibility | Windows® 7 or Later |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 5.8" |
| UPC | 085896341154 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.3000 |
| MPN | K34115NA |
| Brand | Kensington |

Log In