We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sealed Air Tuffgard Extreme No. 1 Mailers
SKU
SEL10080
by Jiffy Mailer
$47.68 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Multilayer, co-extruded film resists moisture, punctures and tears
- Barrier bubble layer offers excellent air retention and cushioning
- Seamless bottom increases cushioning protection for enhanced security
- Self-seal adhesive provides quick, secure closure without moisture
Category: Envelopes & Mailers
No. 1 mailers are tough and durable to handle your most demanding mailing applications. Multilayer, co-extruded film resists moisture, punctures and tears for reliable containment. Barrier bubble layer offers excellent air retention and cushioning to keep your items protected. A seamless bottom increases its cushioning protection for enhanced security. Self-seal adhesive provides a quick and secure closure without requiring moisture.
| Brand Name | Jiffy Mailer |
|---|---|
| Closure Type | Self-adhesive Seal |
| Country of Origin | United States |
| Features | Durable |
| Features | Lightweight |
| Features | Moisture Resistant |
| Features | Padded |
| Features | Printable |
| Features | Puncture Resistant |
| Features | Security |
| Features | Self Seal |
| Features | Tamper Resistant |
| Features | Tear Resistance |
| Mailer/Envelope Classification | #1 |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Mailer/Envelope Size | 12" x 7 1/4" |
| Mailer/Envelope Type | Bubble |
| Mailer/Envelope Width | 7 1/4" |
| Manufacturer Part Number | 10080 |
| Manufacturer | Sealed Air Corporation |
| Packaged Quantity | 50 |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
| Product Color | White |
| Product Line | TuffGard Extreme |
| Product Name | Tuffgard Extreme No. 1 Mailers |
| Product Type | Mailer |
| Recycled | No |
| UNSPSC | 44121503 |
| Brand | Jiffy Mailer |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.3000 |
| UPC | 400361008002 |
| MPN | 10080 |

Log In