We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seasonal Trends IP104-175 Park Bench, 1245 mm W, 610 mm D, 910 mm H, 450 lb Seating, Mahogany Seat, Mahogany Frame
SKU
ORG1347582
$147.53 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Indonesia mahogany wood
- Teak color oil stain finish
- Comfortable contoured seat
- Easy to assemble
Category: Patio Benches
The Seasonal Trend wood park bench overall size is 49 in W x 24 in D x 35.83 in H. It made of durable Indonesia mahogany wood.
| Arm Height from Floor | 633mm |
|---|---|
| Arm Height from Seat | 200mm |
| Back Height | 420mm |
| Back Width | 1140mm |
| Depth | 610mm |
| Frame Color | Teak Color Oil Stain Finish |
| Frame Material | Mahogany |
| Seat Depth | 460mm |
| Seat Height | 450mm |
| Seat Material | Mahogany |
| Seat Width | 1190mm |
| Seating Capacity | 450lb |
| Width | 1245 |
| Brand | Seasonal Trends |
|---|---|
| Weight (lbs) | 36.3000 |
| UPC | 846346000461 |
| MPN | IP104-175 |

Log In