We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seasonal Trends HSS-A-DSS-1 Patio Heater, Propane or Butane Gas Only, Electric Ignition, 41,000 Btu, 20 lb Tank
SKU
ORG5571708
$245.66 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Stainless steel finish
- The heater overall height is 87 in
- 41,000 Btu
- 1-Year limited warranty
Category: Outdoor & Patio Heaters
Enjoy your outdoor space even more during colder months with this durable, powerful outdoor propane heater. The Seasonal Trends propane patio heater produces 41000 BTU to help maintain a comfortable temperature for your patio. This propane patio heater offers durable, stainless steel construction and finish that will enhance any outdoor decor with sleek, modern style.
| Base Diameter | 18.1in |
|---|---|
| BTU Rating | 41000Btu |
| Color | Stainless Steel |
| Gas Type | Propane or Butane Gas Only |
| Ignition Type | Electric |
| Includes | CSA Gas Hose Regulator Wheels |
| Material | Stainless Steel |
| Overall Height | 87in |
| Suitable for | Outdoor |
| Tank Capacity | 20lb |
| Top Diameter | 32in |
| Weight | 33.66 |
| UPC | 045734636668 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 35.2000 |
| MPN | HSS-A-DSS-1 |
| Brand | Seasonal Trends |

Log In