We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seasonal Trends FT-112 Fire Pit, 32 in OAW, 32 in OAD, 23-1/2 in OAH, Round, Wood Ignition, 200 cu-in Heating
SKU
ORG0971218
$119.90 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Overall size: 32 in Dia x 23-1/2 in H
- Sturdy steel construction
- Grate with decorative cutout design creates an attractive ambiance
- Includes full size cooking grate to turn firepit into a portable grill
- Built-in log rack
- Spark screen and poker included
Category: Fire Pits
Gather around a nice warm crackling fire with your family and friends which can accommodate many people for a bonfire on a patio, yard, or garden.
| Color | Black |
|---|---|
| Firebox Size | 23-1/2 in Dia x 8-1/2 in H |
| Flue Collar Size | 32 in Dia |
| Heating Area | 23-1/2 in Dia x 8-1/2 n H |
| Heating Capacity | 200cu-in |
| Ignition Type | Wood |
| Includes | Spark Screen and Poker |
| Material | Steel |
| Overall Depth | 32in |
| Overall Height | 23-1/2in |
| Overall Width | 32in |
| Shape | Round |
| Type | Linear Edge Outdoor Round |
| UPC | 045734635852 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 24.2000 |
| MPN | FT-112 |
| Brand | Seasonal Trends |

Log In