We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seasonal Trends Terra Cotta Candle, 6 In Dia
SKU
ORG7158504
$386.64 /18EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Contains 1% citronella and 99% paraffin wax
- Natural Terracotta ceramic candle
- Repels mosquitoes and other flying insects
- It will create a warm glow in your backyard
- The length measurement is 6 in
Category: Insect Repellents
This citronella terracotta ceramic candle will be perfect for outdoor evening entertainment. The candle burn time is between 34 to 39 hrs.
| Burn Time | 34 to 39hrs |
|---|---|
| Color | Terracotta |
| Container Type | Carton |
| Dimensions | 15.3 x 6.5cm |
| Includes | Wax |
| Material | Terracotta |
| Net Content | 49.5 x 48.5 x 16cm |
| Odor/Scent | Citronella |
| Shape | Bowl |
| Suitable for | Outdoor Use |
| Wick Size | 3mm |
| Brand | Seasonal Trends |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.4400 |
| UPC | 034613026461 |
| MPN | Y2646 |

Log In