We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Second Nature Recycled Ruled Pads, Wide/Legal Rule, 50 White 8.5 x 11.75 Sheets, Dozen
SKU
TOP74880
by TOPS
$28.96 /DOZEN
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Perforated pages with red margin rule.
- Everyday-weight paper.
Category: Ruled Paper
TOPS Second Nature Recycled Writing Pads have paper made from 100% recycled fiber. Smooth perforated sheets provide a satisfying writing surface for your favorite pens. Convenient multipacks help you stock up for home and office. Pocket-Sized Indicator: N; Pad-Binding Type: Sewn; Pad-Binding Details: Double-Stitched; Pad-Binding Edge: Top.
| Global Product Type | General Purpose Pads |
|---|---|
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Pad-Binding Type | Sewn |
| Pad-Binding Details | Double-Stitched |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Sheets per Pad | 50 |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 8.5 x 11.75 |
| Sheet Color | White |
| Color Family | White |
| Sheet Rule/Format Type | Wide/Legal Rule |
| Sheet Ruling Size | 11/32" |
| Note-Rule Lines per Sheet | 28 |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Sheet Basis Weight (lb) | 15 lb Bond |
| Sheet Perforation Details | Letr-Trim Perforation |
| Pad-Spine Width | 8.5" |
| Pad Length | 11.75" |
| Back-Cover Material | 30-pt. Chipboard |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Contains a minimum of 40% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Weight (lbs) | 5.7500 |
|---|---|
| Brand | TOPS |
| UPC | 025932748806 |
| MPN | 74880 |




Log In