We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Self Lock Measuring Tapes, 1 in x 25 ft
SKU
ORS416SL2825
by Komelon USA
$24.66 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Self-locking blade with thumb push-button return
- ABS case with protective rubber
- Large read printed scale is 30% larger than regular scale
- Easy to work thumb push-button retrieval
Category: Tape Measures
Self locking mechanism allows blade to be extended smoothly. Push button allows blade to be retracted smoothly. Impact resistant rubberized case.
| Blade Finish | Nylon Coating |
|---|---|
| Blade Length [Nom] | 25 ft |
| Blade Material | Steel |
| Blade Style | A29 |
| Blade Width [Nom] | 1 in |
| Case Material | ABS Plastic/Rubber |
| Color | Green/Black |
| End Type | Hook |
| Finish | Nylon Coated |
| Graduation(s) | 1/16 in |
| Increment @ Scale | 0.01 ft @ 1 ft |
| Measuring System | Inch |
| Mounting | Belt Clip |
| No. of Scales | 1 |
| Reel Type | Self Locking |
| Return Motion | Spring |
| Type | Single Side Tape |
| Wt. | 1.68 lb |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC | 27111801 |
| Manufacturer | Komelon USA |
| UPC | 650056028253 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.0100 |
| MPN | SL2825 |
| Brand | Komelon USA |



Log In