We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SEYMOUR 49345 Square Point Shovel, 9-1/2 in W Blade, 14 ga Gauge, Steel Blade, American Ashwood Handle, D-Shaped Handle
SKU
ORG4708335
by SEYMOUR
$78.11 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 48 in precision lathe turned American ash handle
- Extended 11 in tab socket with two solid steel rivets
Category: Shovels & Digging Tools
Seymour Shovel, Closed Back, Square Point Blade, 9-1/2 in W Blade, 11-1/2 in L Blade, Steel Blade, D-Shaped Handle, American Ashwood Handle, 48 in L Handle, 58 in OAL, Material Gauge: 14 ga
| Blade Length | 11-1/2in |
|---|---|
| Blade Material | Steel |
| Blade Type | Closed Back Square Point |
| Blade Width | 9-1/2in |
| Handle Length | 48in |
| Handle Material | American Ashwood |
| Handle Type | D-Shaped |
| Material Gauge | 14ga |
| Overall Length | 58in |
| Brand | SEYMOUR |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.0700 |
| UPC | 031365120003 |
| MPN | 49345 |

Log In