We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sharp EL-244 8-Digit Pocket Calculator
SKU
SHREL244WB
by Sharp
$15.14 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Compact size stores virtually anywhere to stay within easy reach
- Large LCD displays crisp, clear digits to prevent reading errors
- Durable keys are comfortably spaced for accurate data entry
- Twin-power operation ensures consistent, reliable use in any environment
- Also includes automatic tax keys, percent key and more
Category: Math Materials
Eight-digit calculator features a compact, pocket-size design that can be stored virtually anywhere for business professionals on-the-go. Large LCD provides a crisp, clear display to help prevent reading errors. Durable keys are appropriately spaced for fast, accurate data entry. Twin-power operation runs on solar energy with a battery backup to deliver consistent, reliable performance in any environment. Pocket calculator also includes automatic tax keys, percent key, three-key independent memory, extra-large plus key, automatic power down and more.
| Additional Warranty Information | 1 Year Warranty |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Sharp Calculators |
| Calculator Features | 3-Key Memory |
| Calculator Features | Auto Power Off |
| Country of Origin | China |
| Depth | 4.1" |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 0.3" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | EL244WB |
| Manufacturer | Sharp Calculators |
| Number of Display Digits | 8 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | White |
| Product Name | EL-244WB 8-Digit Professional Pocket Calculator |
| Product Type | Simple Calculator |
| Recycled | No |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| Width | 2.4" |
| UNSPSC | 44101807 |
| Brand | Sharp |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.0000 |
| UPC | 074000019386 |
| MPN | EL244WB |

Log In