We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Shepherd Hardware 9174 Swivel Caster, 2 in Dia Wheel, 3/4 in W Wheel, Cast Iron Wheel, 125 lb
SKU
ORG2251007
$16.98 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Cast iron wheels have an exceptionally long-wear life and withstand temperature extremes
- For infrequently moved objects on rough wood and concrete floor surfaces
Category: Miscellaneous
Offers exceptionally long wear-life to withstand temperature extremes. Recommended for objects infrequently moved on rough wood and concrete floors. Use in acid, heat or oil and on concrete.
| Bearing Type | Single Row Ball |
|---|---|
| Bolt Hole Size | 1/4in |
| Dimensions | 1-3/4 in H |
| Mounting Type | Plate |
| Plate Dimensions | 1-7/8 x 2-9/16in |
| Weight Capacity | 125lb |
| Wheel Diameter | 2in |
| Wheel Material | Cast Iron |
| Wheel Width | 3/4in |
| Brand | Shepherd Hardware |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6100 |
| UPC | 039003091746 |
| MPN | 9174 |

Log In