We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Shepherd Hardware 9347 Swivel Caster, 1-5/8 in Dia Wheel, Rubber Wheel, Black, 70 lb
SKU
ORG2229540
$22.45 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Double-ball bearing construction allow for instant swiveling for heavy furniture, appliances, equipment or point-of-purchase displays
- Double-ball bearing design assures easy swiveling for metal furniture, carts, racks, appliances and more
- For smooth, silent operation on hard floors and chair mats and wood base office furniture
Category: Miscellaneous
Standard for wood base office furniture. Double ball-bearing for instant swiveling. Soft rubber black wheels for smooth, silent operation on hard floors and chair mats. Stem: 1-1/2 in H and 5/16 in Dia.
| Bearing Type | Double Row Ball |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 4.63 in W x 1-3/4 in D x 6-1/2 in H |
| Mounting Type | Stem |
| Stem Dimensions | 5/16 x 1-1/2in |
| Weight Capacity | 70lb |
| Wheel Diameter | 1-5/8in |
| Wheel Material | Rubber |
| Brand | Shepherd Hardware |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7100 |
| UPC | 039003093474 |
| MPN | 9347 |

Log In