We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Shepherd Hardware 9388 Swivel Caster, 5 in Dia Wheel, 2 in W Wheel, Polypropylene Wheel, 500 lb
SKU
ORG0588194
$36.14 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Polypropylene wheels are lightweight, non-marking wheels impervious to water with good chemical resistance
- Long wearing and low in cost
- Safe with acid, oil and water
- For carpet and concrete floor surfaces
Category: Miscellaneous
Long wearing, low-cost, lightweight and non-marking wheels with good chemical resistance, impervious to water for most general medium heavy-duty industrial applications such as platform trucks, wire shelving and other warehouse trucks and carts for commercial use. Use in acid, oil or water and on carpet or concrete. 4 x 4-1/2 in plate size.
| Mounting Type | Plate |
|---|---|
| Plate Dimensions | 4 x 4-1/2in |
| Weight Capacity | 500lb |
| Wheel Diameter | 5in |
| Wheel Material | Polypropylene |
| Wheel Width | 2in |
| Brand | Shepherd Hardware |
|---|---|
| Weight (lbs) | 16.7500 |
| UPC | 039003093887 |
| MPN | 9388 |

Log In