We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Shepherd Hardware 9484 Rigid Caster, 4 in Dia Wheel, 1-1/4 in W Wheel, Rubber Wheel, 225 lb
SKU
ORG1441922
$24.83 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Soft rubber wheels give mobility to heavy loads on smooth hard surface and finished concrete floors where quiet movement and floor protection are major considerations
- Not safe with acid, heat, oil and water
- For carpet, ceramics, concrete and hardwood, flooring surfaces
Category: Miscellaneous
Offers mobility to heavy loads on smooth, hard surfaces and finished concrete floors where quiet movement and floor protection are major considerations. Use on carpet, ceramic, concrete or wood.
| Bearing Type | Single Row Ball |
|---|---|
| Bolt Hole Size | 3/8in |
| Dimensions | 5.06 in W x 4.06 in D x 5 in H |
| Mounting Type | Plate |
| Weight Capacity | 225lb |
| Wheel Diameter | 4in |
| Wheel Material | Rubber |
| Wheel Width | 1-1/4in |
| Brand | Shepherd Hardware |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.1300 |
| UPC | 039003094846 |
| MPN | 9484 |

Log In