We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Shepherd Hardware 9556 Swivel Caster, 1-1/4 in Dia Wheel, Plastic Wheel, Black, 40 lb
SKU
ORG6036990
$18.50 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rolls on carpeted and hard floors
- For cribs, coffee and bedside tables, lightweight furniture and playpens
Category: Miscellaneous
Use on lightweight furniture, cribs, playpens, coffee and bedside tables. Rolls on carpeted and hardwood floors. Swivels on acetal resin bearings.
| Color | Black |
|---|---|
| Dimensions | 4.63 in W x 1.31 in D x 6.56 in H |
| Mounting Type | Plate |
| Weight Capacity | 40lb |
| Wheel Diameter | 1-1/4in |
| Wheel Material | Plastic |
| Brand | Shepherd Hardware |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4200 |
| UPC | 039003095560 |
| MPN | 9556 |

Log In