We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Shepherd Hardware 9673 Swivel Caster, 2 in Dia Wheel, Black, 75 lb
SKU
ORG6037154
$38.90 /6EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Twin wheels place more wheel surface on the carpet pile and move in opposite directions to minimize carpet fiber twisting
- For entertainment centers, office chairs, printer stands and rat furniture
Category: Miscellaneous
Use on RTA furniture, office chairs, printer stands, entertainment centers and more. Twin wheels offer more wheel surface on carpet pile and move in opposite directions to minimize carpet fiber twisting.
| Color | Black |
|---|---|
| Mounting Type | Stem |
| Stem Dimensions | 3/8 x 1in |
| Weight Capacity | 75lb |
| Wheel Diameter | 2in |
| Brand | Shepherd Hardware |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| UPC | 039003096734 |
| MPN | 9673 |

Log In