We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Shepherd Hardware 9789 Rigid Caster, 5 in Dia x 1-1/4 in W Wheel, 200 lb Weight Capacity, Rubber Wheel
SKU
ORG7491517
by Universal
$27.17 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Soft rubber wheels give mobility to heavy loads on smooth hard surface and finished concrete floors where quiet movement and floor protection are major considerations
- Not safe with acid, heat, oil and water
- For carpet, ceramics, concrete and hardwood, flooring surfaces
Category: Miscellaneous
Offers mobility to heavy loads on smooth, hard surfaces and finished concrete floors where quiet movement and floor protection are major considerations. Use on carpet, ceramic, concrete or wood.
| Bearing Type | Double Row Ball |
|---|---|
| Bolt Hole Size | 5/16in |
| Dimensions | 6-1/8 in H |
| Mounting Type | Plate |
| Plate Dimensions | 2-7/8 x 4in |
| Weight Capacity | 200lb |
| Wheel Diameter | 5in |
| Wheel Material | Rubber |
| Wheel Width | 1-1/4in |
| Brand | Universal |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.1800 |
| UPC | 039003097892 |
| MPN | 9789 |

Log In