We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sherpa Infobase Sign Stand, Acrylic/Metal, 40" to 60" High, Gray
Delivered in 2-4 business days
- Takes your message from the printer to the public in a snap!
- Telescopic floor sign stand for 8 1/2" x 11" inserts.
- Removable hard acrylic panel is open on three sides for easy loading.
- Tilt-adjustable panel can be viewed from either side.
- 40-60" height-adjustable pole posts sign at desired level.
- Stable round base.
Unlock seamless signage display with the SHERPA Infobase Sign Stand from Durable. This German-designed sign stand is viewable from either side, making it the perfect solution for high-traffic environments where foot traffic is coming from both directions. Height-adjustable between 40 to 60, you can always make sure that documents are displayed at the optimal height for readability. A great tool for conference centers, event spaces, commercial spaces, retail stores and more. The stable round base provides enhanced stability, keeping signage secure. The removable acrylic panel is designed for effortless updates, allowing for the rapid replacement and insertion of letter-size documents. From promotional materials and safety instructions to wayfinding and regulatory signs, this sign stand is the go-to solution for communicating messages effectively in busy environments. Frame Color: Gray; Size: 40" to 60"; Insert Size: 8.5 x 11; Material(s): Acrylic; Metal.
| Global Product Type | Sign Stands |
|---|---|
| Frame Color | Gray |
| Size | 40" to 60" |
| Insert Size | 8.5 x 11 |
| Material(s) | Acrylic; Metal |
| Orientation | Vertical |
| Height | Adjustable 40" to 60" |
| Loading | Front |
| For Use With | Letter-Size Inserts |
| Shape | Rectangle |
| Placement | Floor |
| Face Color(s) | Clear |
| Write-On/Wipe Off Surface | No |
| Base Material | Metal |
| Frame Material | Acrylic |
| Height (Max) | 60" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Package Includes | Includes one sign stand |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | DURABLE |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.1000 |
| UPC | 04005546570297 |
| MPN | 558957 |

Log In