We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Shovels, 11 1/2 in X 8 3/4 in Round Point Blade, 27 in White Ash D-Handle
SKU
ORS0271201500
by TRUE TEMPER
$105.52 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Smooth-back blade prevents dirt and mud build-up.
- Double-tapered forged blade for easy entry into soil.
- Extended blade socket for strong connection between handle and blade.
Category: Hand Tools
Smooth-back blade prevents dirt and mud build-up. Double-tapered forged blade for easy entry into soil. Extended blade socket for strong connection between handle and blade.
| Blade Length [Nom] | 11 1/2 in |
|---|---|
| Blade Material | Forged Steel |
| Blade No. | #2 |
| Blade Tip Shape | Round Point |
| Blade Type | Forward Turn Step |
| Blade Width [Nom] | 8 3/4 in |
| Capacity Vol. [Nom] | 1.3 cu ft |
| Handle Length [Nom] | 27 in |
| Handle Material | White Ash |
| Handle Type | D-Handle |
| Wt. | 4.6 lb |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC | 27112004 |
| Manufacturer | The AMES Companies, Inc. |
| Brand | TRUE TEMPER |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.0000 |
| UPC | 049206120150 |
| MPN | 1201500 |

Log In