We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Shredder Waste Bags, 9 gal Capacity, 100/Carton
SKU
FEL36053
by Fellowes
$27.11 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Convenient bags keep work areas clean.
- Includes easy-to-use dispenser box with extra-long wire ties.
- Designed to fit Fellowes shredder bins.
- 100% recyclable.
Categories: Shredders & Shredder Supplies, Promo
Designed to fit Fellowes shredder bins. Convenient bags keep work areas clean. Includes easy-to-use dispenser box with extra-long wire ties. 100% recyclable. Color(s): Clear; Diameter: 15"; Width: 29"; Depth: 14".
| Capacity Range (Volume) | 9 gal |
|---|---|
| Color(s) | Clear |
| Depth | 14" |
| Diameter | 15" |
| For Use With | Fellowes® AutoMax™ 130C, 200C; Fortishred™ HS-440; Powershred® 99Ci, 99Ms, 90S |
| Global Product Type | Shredder Bags |
| Height (Max) | 30" |
| Material(s) | Plastic |
| Number of Plies | 1 |
| Package Includes | (100) Extra Long Wire Ties |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 29" |
| Brand | Fellowes |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.7500 |
| UPC | 077511360534 |
| MPN | 36053 |

Log In