We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Siemens Q1520 Circuit Breaker, Type QT, 15 to 20 A, 1 -Pole, 120 V, Plug Mounting
SKU
ORG7413693
by Siemens
$32.13 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For protecting against severe electrical shock or electrocution
Category: Home Electrical & Lighting
Siemens Circuit Breaker, Type QT, 120 V, 15 to 20 A, 60 Hz Operating Frequency, 1 Pole, 10 kA Interrupt, Magnetic, Thermal Actuator, Plug Mounting, Dimensions: 1 in W x 3 in D x 3 in H, Suitable for: Siemens PL and ES Series Load Centers
| Actuator Type | Magnetic Thermal |
|---|---|
| Current Rating | 15 to 20A |
| Dimensions | 1 in W x 3 in D x 3 in H |
| Interrupt Rating | 10kA |
| Mounting Type | Plug |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Suitable for | Siemens PL and ES Series Load Centers |
| Type | Type QT |
| Voltage Rating | 120V |
| Brand | Siemens |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3800 |
| UPC | 783643148253 |
| MPN | Q1520 |

Log In