We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Siemens Q21515CT Circuit Breaker, Triplex, 15 A, 3 -Pole, 120/240 V, Plug Mounting
SKU
ORG7413891
by Siemens
$55.27 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Wiring
Siemens Circuit Breaker, Triplex, 120/240 V, 15 A, 50/60 Hz Operating Frequency, 3 Pole, 10 kA Interrupt, QT Frame, Magnetic, Thermal Actuator, 14 to 6 AWG Wire, Lug Terminal, Plug Mounting, Dimensions: 3 in W x 3 in D x 2 in H, 40 deg C Operating, Suitable for: Siemens EQ, Ultimate, ITE and Gould Load Centers
| Actuator Type | Magnetic Thermal |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Dimensions | 3 in W x 3 in D x 2 in H |
| Frame Type | QT |
| Interrupt Rating | 10 kA |
| Mounting Type | Plug |
| Number of Poles | 3 |
| Operating Frequency | 50/60 Hz |
| Operating Temperature | 40 deg C |
| Suitable for | Siemens EQ Ultimate ITE and Gould Load Centers |
| Terminal Type | Lug |
| Type | Triplex |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Wire Size | 14 to 6 AWG |
| Brand | Siemens |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3600 |
| UPC | 783643257573 |
| MPN | Q21515CT |

Log In