We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SuperSize Bands, 0.25" Wide, Assorted Lengths (12", 14" and 17"), 4,060 psi Max Elasticity, Assorted Colors, 24/Pack
SKU
ALL08997
by Alliance
$13.33 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Supersize rubber bands for oversize and heavy duty jobs.
- Allow you to fill, stuff and stretch your liner without it slipping.
- Made from natural rubber latex.
- Color-coded by size.
- Resealable poly bag.
Category: Rubber Bands
A super-sized job calls for a super-sized band. Allow you to fill, stuff and stretch your liner without it slipping. Bundle carpets, mats and packages. Made from natural rubber latex. Color-coded by size. Resealable poly bag. Whether it's securing box flaps, packages, or holding 44 gallon (12" & 14") and 55 gallon drum liners (17" only) this assortment of large bands can handle all big jobs. Color-coded bands make it easy to find the right size. Packs come with eight of each color: 17 x 1/4 Blue, 14 x 1/4 Green and 12 x 1/4 Red.
| Approximate Band Count | 24 |
|---|---|
| Band Color Assortment | Blue; Green; Red |
| Band Color | Assorted |
| Band Dimensions Assortment | 0.25" x 12"; 0.25" x 14"; 0.25" x 17" |
| Band Gauge | 0.06" |
| Band Length | Assorted |
| Band Material | Latex Rubber |
| Band Trade Size | 54 (Assorted) |
| Band Width | 0.25" |
| Global Product Type | Rubber Bands-Oversized Rubber Bands |
| Max Band Elasticity | 4,060 psi |
| Max Band Elongation | 650% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Assorted Lengths-Includes eight 12" long red bands, eight 14" long green bands and eight 17" long blue bands. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 44122101 |
| Weight (lbs) | 1.0000 |
|---|---|
| Brand | Alliance |
| UPC | 071815089979 |
| MPN | 08997 |

Log In