We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sure-Lites APEL Emergency Light, 9 in OAW, 4-1/2 in OAH, 120/277 VAC, Thermoplastic Fixture, White
SKU
ORG7015126
by Sure-Lites
$37.21 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Sealed Nickel-Cadmium battery
- Universal J-box mounting pattern
- Operating temperature range of 10 to 40 deg C
- Components are injection molded, high impact thermoplastic
- Low voltage disconnect, line-latched, brownout circuit
- All components are injection molded, color stable, high impact thermoplastic material
- Components are of snap-fit construction to facilitate under 5 mins installation
- Reinforcing ribs throughout to provide maximum strength connections
Category: Home Lighting
The APEL is an UL 924 listed emergency light with a minimum of 90 mins of runtime and 17 ft of emergency egress coverage. Key features include LED heads, a no maintenance Nickel-Cadmium battery and a five year fixture warranty. The LED heads are fully adjustable to maximize design flexibility while the compact form factor optimizes aesthetics. The universal j-box mounting pattern and snap fit housing construction significantly reduce installation time. The APELH2 versions have remote capacity capable of powering two additional APWR LED heads.
| Battery Type | Nickel-Cadmium |
|---|---|
| Color | White |
| Current Rating | 0.06/0.07A |
| Fixture Material | Thermoplastic |
| Lamp Wattage | 0.78W |
| Mounting Type | Ceiling Wall |
| Number of Lamps | 2 |
| Overall Depth | 2-5/16in |
| Overall Height | 4-1/2in |
| Overall Width | 9in |
| Power Source | Battery |
| Voltage Rating | 120/277VAC |
| Weight (lbs) | 2.4000 |
|---|---|
| Brand | Sure-Lites |
| UPC | 080083566501 |
| MPN | APEL |

Log In