We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sure-Lites APX6R Exit Light, 12-7/16 in OAW, 7-1/2 in OAH, 120/277 VAC, Thermoplastic Fixture, White
SKU
ORG7015134
by Sure-Lites
$44.61 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Long-life LED lamps provide uniform diffused illumination
- Battery (APX7) sealed nickel cadmium
- Universal J-box mounting pattern
- Brownout circuit (APX7)
- All components are injection molded, color stable, high impact thermoplastic material
- Available in a white or black finish
- Components are of snap-fit construction to facilitate under 5 mins installation
- Reinforcing ribs throughout to provide maximum strength connections
- All components including battery and electronics are located inside the exit housing
- Snap-out or snap-in Chevron directional indicators have full 3/4 in stroke
Category: Home Lighting
The All Pro Series exit (APX6/APX7) is the most economical LED exit for general-purpose applications. The durable, injection molded, thermoplastic material resists discoloration due to UV radiation and the energy efficient, low maintenance LED-ins provide bright illumination. All AP Series exits offer universal configurations (single and double face) and have universal mounting capability (ceiling, wall, end).
| Battery Size | 6 |
|---|---|
| Color | White |
| Current Rating | 0.07/0.08A |
| Fixture Material | Thermoplastic |
| Lamp Wattage | 2W |
| Legend Size | 6in |
| Mounting Type | Ceiling Wall |
| Number of Lamps | 2 to 4 |
| Operating Temperature | 10 to 40deg C |
| Overall Depth | 3-15/16in |
| Overall Height | 7-1/2in |
| Overall Width | 12-7/16in |
| Power Source | AC Current |
| Voltage Rating | 120/277VAC |
| Weight (lbs) | 2.4000 |
|---|---|
| Brand | Sure-Lites |
| UPC | 080083566518 |
| MPN | APX6R |

Log In