We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sure-Lites LPX Series LPX6 Exit Light, 13 in OAW, 7-1/2 in OAH, 120/277 VAC, 0.98, 1.12 W, LED Lamp, Red/White
SKU
ORG7340854
by Sure-Lites
$351.30 /6EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Injection molded polycarbonate housing
- Ships with both red and green LED lamping
- Premium nickel cadmium battery
- Self-powered exits are fully charged in 24 hr
- Snap-out or snap-in chevron directional indicators
Category: Home Lighting
Sure-Lites LPX Exit Light, 120/277 VAC, 0.07 A, Wattage Rating: 0.98, 1.12 W, Power Source: Battery, Lamp Type: LED, Battery Type: Ni-Cd, Fixture Material: Polycarbonate, Red/White, 13 in OAW, Overall Depth: 4-1/2 in, 7-1/2 in OAH, Ceiling, Surface, Wall Mounting, Includes: Snap-Fit Canopy
| Battery Type | Ni-Cd |
|---|---|
| Color | Red/White |
| Current Rating | 0.07A |
| Fixture Material | Polycarbonate |
| Includes | Snap-Fit Canopy |
| Lamp Type | LED |
| Mounting Type | Ceiling Surface Wall |
| Overall Depth | 4-1/2in |
| Overall Height | 7-1/2in |
| Overall Width | 13in |
| Power Source | Battery |
| Voltage Rating | 120/277VAC |
| Wattage Rating | 0.98 1.12W |
| Weight (lbs) | 3.2000 |
|---|---|
| Brand | Sure-Lites |
| UPC | 080083532742 |
| MPN | LPX6 |

Log In