We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Surface-Mounted Paper Towel Dispenser, 10.75 x 4 x 7.06, Stainless Steel
SKU
BOB26212
by Bobrick
$62.95 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Satin-finish stainless steel.
- Surface or wall-mountable.
- Holds c-fold or multifold towels.
- Keyed tumbler lock door.
- Hemmed towel tray opening.
Category: Towel Dispensers
Satin-finish stainless steel towel dispenser. Dispenser is conveniently surface or wall-mountable. Holds c-fold or multifold towels. Key-latch door for easy towel refills. Hemmed towel tray opening allows patrons easy access to towels. Tumbler LockTo prevent tampering or theft. Towels Dispensers Type: Folded Towel Dispenser; Capacity (text): 200 C-Fold Towels; 275 Multifold Towels; Material(s): Satin Stainless Steel; Color(s): Stainless Steel.
| Color(s) | Stainless Steel |
|---|---|
| Depth | 4" |
| Dispenser Capacity (text) | 200 C-Fold Towels; 275 Multifold Towels |
| For Use With | C-Fold Towels; Multi-Fold Towels |
| Global Product Type | Multifold Towel Dispensers |
| Height | 7.06" |
| Material(s) | Satin Stainless Steel |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | Tumbler Lock—To prevent tampering or theft. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Towels Dispensers Type | Folded Towel Dispenser |
| Width | 10.75" |
| Brand | Bobrick |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.6500 |
| UPC | 716954000859 |
| MPN | 26212 |

Log In