We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Surface Mounted Soap and Hand Sanitizer Dispenser, 27 oz, 4.1 x 4.6 x 9.6, Gray
SKU
ALHALP425GRY-MG
$30.90 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- This product works with most free-flowing, all-purpose brands of liquid soap and sanitizer.
- This high-capacity unit dispenses up to 1,000 times per fill to help reduce maintenance.
- Equipped with a clear window on the dispenser's front side to monitor fill level.
- ADA compliant in force and one-handed operation.
- Features a key lock to prevent any unwanted tampering.
- Includes installation hardware.
- Wall mounted dispenser enhances commercial or public setting.
- Perfect for use in restrooms, kitchens and lunchrooms.
- Made with durable ABS plastic construction that is resistant to chemicals, heat and impact, this product is made to provide long-lasting strength and use.
Category: Shampoo & Soap Dispensers
This Surface Mounted Soap and Hand Sanitizer Dispenser is ideal for both commercial and public entities, including offices, restaurants, hospitals, healthcare facilities, schools and more. Expertly crafted using ABS plastic construction, this accessory is built to provide long-term durability and use for many years to come. Soap Dispensers Type: For Liquids; Interior Volume Capacity: 27 oz; Mounting: Surface; Wall; Material(s): ABS Plastic.
| Global Product Type | Liquid Soap Dispensers, Manual |
|---|---|
| Soap Dispensers Type | For Liquids |
| Interior Volume Capacity | 27 oz |
| Mounting | Surface; Wall |
| Material(s) | ABS Plastic |
| Color(s) | Gray |
| Width | 4.1" |
| Depth | 4.6" |
| Height | 9.6" |
| For Use With | Liquid Hand Soap and Hand Sanitizer |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | ADA Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | Alpine Industries |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.0000 |
| UPC | 815236018930 |
| MPN | ALP425GRY |

Log In