We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Swanson Speed T0101 Square, Aluminum, 7 in L, 7 in W
SKU
ORG6765176
by SWANSON
$24.59 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Matte finish to prevent glare
- 1/4 in spaced notches to facilitate scribing lines
- Plain gradations
Category: Squares & Bevels
This unique tool is actually five tools in one like a try square, miter square, protractor, line scriber and saw guide. The Speed square is constructed of durable heavy-gauge aluminum alloy. Includes markings for Swanson's one-number MethodSM of rafter layout and is packaged with the Swanson blue book of rafter length and roof construction.
| Includes | Swanson Blue Book of Rafter Length and Roof Construction |
|---|---|
| Length | 7in |
| Material | Aluminum |
| Thickness | 1in |
| Width | 7in |
| Brand | SWANSON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6100 |
| UPC | 038987001024 |
| MPN | T0101 |

Log In