We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Swanson SVW124 Wallboard Square, 48 in L, Aluminum
SKU
ORG6584742
by SWANSON
$70.07 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Five stainless steel rivets
- Precision laser etching
Category: Drywall Tools
The heavy-duty drywall square is made from 3/16 in high-strength aluminum. The extra thick head is secured with 5 air craft alloy steel rivets for greater performance and durability. The 2 in wide reverse ruled blade is standard outlet size with laser etched gradations for precise measurements in either direction.
| Length | 48in |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Thickness | 3/16in |
| Width | 2in |
| Brand | SWANSON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.1000 |
| UPC | 038987941245 |
| MPN | SVW124 |

Log In