We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 14664 Incandescent Lamp, 250 W, BR40 Lamp, Medium E26 Lamp Base, 2000 Lumens, 2850 K Color Temp
SKU
ORG8933244
by Sylvania
$9.95 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 6 left
Category: Bulbs & Lamps
Standard base. Infrared glass bulb. 6-1/2 in overall length. Operate only in porcelain sockets. Should be shielded against moisture falling on bulb. May not give satisfactory performance if any accessory lighting equipment touches the glass bulb.
| Average Life | 5000 hr |
|---|---|
| Beam Type | Flood |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature | 2850 K |
| Current Rating | 2.08 A |
| Diameter | 5 in |
| Filament Type | CC-6 |
| Lamp Base | Medium E26 |
| Lamp Shape | BR40 |
| Length | 6-1/2 in |
| Lumens | 2000 Lumens |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage Rating | 250 W |
| Weight (lbs) | 0.4100 |
|---|---|
| Brand | Sylvania |
| UPC | 046135146640 |
| MPN | 14664 |

Log In