We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tabletop Instant Easel, 14" High, Steel, Black
SKU
QRT28E
by Quartet
$22.60 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Folds down and sets up in seconds.
- Adjustable display holder.
- Antiskid feet.
- Lightweight steel.
- Supports boards up to 5 lbs.
Category: Office Easels & Easel Pads
Light and compact; travels in a briefcase, sets up in seconds. Sturdy, adjustable display holder; antiskid feet. Trim, lightweight steel construction. Supports boards up to 5 lbs. Tabletop Size14.75" high. Easel Type: Folding Display; Maximum Easel Height: 14.75"; Folded Size: 14.75"; Material(s): Steel.
| Color(s) | Black |
|---|---|
| Easel Type | Folding Display |
| Folded Size | 14.75" |
| For Use With | Boards up to 5 lbs |
| Global Product Type | Tabletop Tripod Easels |
| Material(s) | Steel |
| Maximum Easel Height | 14.75" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | Tabletop Size—14.75" high. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 034138280003 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4500 |
| MPN | 28E |
| Brand | Quartet |


Log In