We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tall-Fold Dispenser Napkins, 1-Ply, 7 x 13.5, White, 500/Pack, 20 Packs/Carton
SKU
KCC98710
by Scott
$92.03 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Ideal for lunchrooms and cafeterias.
- Attractive embossed border.
Category: Napkins
White 1-ply, snack-sized. Ideal for lunch rooms and cafeterias. Material(s): Paper; Color(s): White; Width: 7"; Depth: 13.5".
| Color(s) | White |
|---|---|
| Depth | 13.5" |
| Folded Depth | 3.56" |
| Folded Width | 6.75" |
| Global Product Type | Dispenser Napkins |
| Green Information | Exceeds EPA standards for minimum post-consumer waste. |
| Material(s) | Paper |
| Napkin Type | Interfold |
| Number of Napkins Per Container | 10,000 |
| Number of Plies | 1 |
| Package Includes | Includes 24 packs of 417 napkins each |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 15% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 45% |
| Width | 7" |
| Brand | Scott |
|---|---|
| Weight (lbs) | 31.3000 |
| UPC | 036000987102 |
| MPN | 98710 |

Log In