We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus 14" Laptop Privacy Screen (16:9), TAA Compliant, For 14" Notebook, 16:9, Anti-glare
SKU
INGMRD4843
by Targus
$66.37 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Reusable silicon adhesive strips for quick and easy installation.
- Glossy or matte sides to suit your viewing preferences.
- Over 12% brighter than competitive solutions for greater clarity and visibility.
- Filters blue light, minimizing eye strain.
- Blocks screen glare for a comfortable viewing experience.
- Protects private information with constrained viewing angles to 30 from either side .
Category: Monitor Accessories
The 4Vu Privacy Screen reduces the viewing angle on your laptop screen, safeguarding information and sensitive data from prying eyes in the office or in public.
| Anti-glare | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brand Name | Targus |
| Compatibility | 14.0 Laptops |
| Country of Origin | Taiwan |
| Device Supported | Notebook |
| Display Size Supported | 14" |
| Display Type Supported | LCD |
| Height | 0.03" |
| Manufacturer Part Number | ASF14W9USZ |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Package Contents | 14" Laptop Privacy Screen (16:9); Tab Guides; Adhesive Strips |
| Product Model | ASF14W9USZ |
| Product Name | 14" Laptop Privacy Screen (16:9) - TAA Compliant |
| Product Type | Privacy Screen Protector |
| Weight (Approximate) | 7.05 oz |
| Width | 5.78" |
| Download PDF File |
| UPC | 092636288310 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3800 |
| MPN | ASF14W9USZ |
| Brand | Targus |

Log In