We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus CityLite Notebook Case, Nylon, Polyester Body, Handle, Shoulder Strap, 13.3" Height x 16.5" Width x 3.5" Depth, 4.23 gal Volume Capacity
SKU
INGMBV6577
by Targus
$44.88 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 2 left
- 2-compartment design provides ample room for your gear
- Expandable file section neatly stores your documents
- Trolley strap attaches to rolling luggage for convenient travel
- Workstation organizes your supplies
- Soft-touch carry handle for a comfortable carry
- Custom polished zipper pulls
- Large front stash pocket allows for easy access to your smartphone, pens, and more
Category: Laptop Cases & Bags
The Targus CityLite Briefcase helps to protect laptops with screens up to 15.6". Perfect for the avid traveler seeking a functional yet lightweight case in a modern design, the CityLite case provides an easy-access front compartment for pens, a smartphone, and other accessories. An expandable file section safely stores documents. Providing both comfort and travel convenience, this case features a luggage strap for easy transport on rolling luggage, padded carry handles, and an adjustable removable shoulder strap.
| Accessibility | Top Loading |
|---|---|
| Adjustable Strap | No |
| Application/Usage | Digital Text Reader |
| Application/Usage | Document |
| Application/Usage | Notebook |
| Application/Usage | Tablet PC |
| Assembly Required | No |
| Brand Compatibility | Apple |
| Brand Name | Targus |
| Carrying Options | Handle |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Case Features | Card Holder |
| Case Features | Padded Handle |
| Case Features | Padded Shoulder Strap |
| Case Features | Pen Loop |
| Compartment Depth | 1.65" |
| Compartment Height | 10.50" |
| Compartment Width | 15.25" |
| Compatibility | Apple - iPad; Nintendo - eReader |
| Country of Origin | Cambodia |
| Depth | 3.5" |
| Height | 13.3" |
| Manufacturer Part Number | TBT053US |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Minimum Screen Size Supported | 15.6" |
| Package Contents | CityLite TBT053US Notebook Case; Shoulder Strap |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Line | CityLite |
| Product Material | Nylon |
| Product Material | Polyester |
| Product Model | TBT053US |
| Product Name | 15.6" CityLite Briefcase |
| Product Type | Carrying Case |
| Recycled | No |
| TAA Compliant | Yes |
| Tablet Model Compatibility | iPad |
| Volume Capacity | 4.23 gal |
| Weight (Approximate) | 3.50 lb |
| Width | 16.5" |
| Download PDF File |
| UPC | 092636248475 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.1000 |
| MPN | TBT053US |
| Brand | Targus |

Log In