We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus Corporate Traveler CUCT02UA14S Carrying Case (Briefcase) for 14" Notebook, Tablet, Black, Drop Resistant, Shock Absorbing, Wear Resistant, Water Resistant, Impact Resistant, Ballistic Nylon Body, Checkpoint Friendly
SKU
INGMCQ4640
by Targus
$112.89 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- State-of-the-art SafePort x D3O drop and side protection
- Patented checkpoint-friendly design unzips to lay flat for TSA screening
- Zip-down workstation and stand-alone accessory pouch organizes your gear
- Equalizer shoulder strap contours to either shoulder and absorbs shocks
- Easily attaches to rolling luggage with trolley strap
- Magnetic carry handles make for a comfortable carry
- Durable 1680D military-grade ballistic nylon is water- and wear-resistant
- Lockable zipper pulls to secure your gear
Category: Laptop Cases & Bags
Pass through airport security hassle-free with an incredibly organized and protective briefcase that unzips to lay flat, which enables easy X-ray scanning without removing your laptop.
| Accessibility | Top Loading |
|---|---|
| Adjustable Strap | No |
| Application/Usage | Accessories |
| Application/Usage | Notebook |
| Application/Usage | Tablet |
| Brand Name | Targus |
| Carrying Options | Handle |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Carrying Options | Trolley Strap |
| Checkpoint Friendly | Yes |
| Closure Type | Zipper |
| Country of Origin | Cambodia |
| Depth | 6" |
| Durability | Drop Resistant |
| Durability | Impact Resistant |
| Durability | Shock Absorbing |
| Durability | Water Resistant |
| Durability | Wear Resistant |
| Height | 12.5" |
| Laptop Compartment | Yes |
| Manufacturer Part Number | CUCT02UA14S |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Maximum Screen Size Supported | 14" |
| Product Color | Black |
| Product Line | Corporate Traveler |
| Product Material | Ballistic Nylon |
| Product Model | CUCT02UA14S |
| Product Name | 14" Corporate Traveler Briefcase |
| Product Type | Carrying Case |
| Protection Level | Best |
| Style | Briefcase |
| TAA Compliant | No |
| Volume Capacity | 5.28 gal |
| Weight (Approximate) | 2.97 lb |
| Width | 16" |
| Weight (lbs) | 3.2500 |
|---|---|
| Brand | Targus |
| UPC | 092636250089 |
| MPN | CUCT02UA14S |

Log In