We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus DOCK192USZ Docking Station, 100 W, USB 3.2 (Gen 1) Type C, 2 Displays Supported, 4K
Delivered in 2-4 business days
- Supports single and dual 4K UHD @ 60 Hz video via two DisplayPort 1.2a ports or HDMI 2.0 ports.
- Power Delivery 3.0 up to 100W for USB-C hosts.
- 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C (10 Gbps) port.
- 4 USB 3.2 Gen 1 Type-A ports (1 fast charging).
- 1 Gigabit Ethernet port.
- 1 3.5mm combo Audio In/Out port.
- Integrated lock slot accommodates standard security locks to safeguard equipment.
- 1M USB-C detachable host cable (C/M to C/M) with (C/F to A/M) tethered adapter.
- Compatible with Targus VESA Mounting Bracket (ACX003GLZ, sold separately).
- Limited 3-Year warranty .
Expand your workstation and connect to virtually any laptop with the Universal USB-C DV4K Docking Station with 100W Power with Legacy Host Power Kit. Designed to support and power a wide variety of laptops and operating systems, including Windows, macOS, Android, Chrome OS, and Ubuntu, this dock packs all of the ports and power you need, whether you have a USB-C or USB-A host device.Enjoy sharp 4K video while supporting a connection up to two monitors with its two HDMI and two DisplayPort connections. Plus connect all your favorite accessories - like a mouse, keyboard, hard drive, and more - with a combination of USB-A (4x USB 3.2 Gen 1 Type-A ports) and USB-C (1x 3.2 Gen 2 Type-C), plus Ethernet and audio ports.Designed for the modern workstation, the dock comes equipped with a VESA bracket mounting provision, which allows for use of the Targus VESA Mount Bracket (ACX003GLZ - sold separately) to hold your dock behind your display for even greater space savings.
| Brand Name | Targus |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 1.25" |
| DisplayPort (Interfaces/Ports) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| HDMI (Interfaces/Ports) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port (Interfaces/Ports) | Yes |
| Height | 7.06" |
| Host Interface (Interfaces/Ports) | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
| Kensington Security Slot | Yes |
| Manufacturer Part Number | DOCK192USZ |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Network (RJ-45) (Interfaces/Ports) | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of DisplayPorts (Interfaces/Ports) | 2 |
| Number of HDMI Ports (Interfaces/Ports) | 2 |
| Number of Mini DisplayPort (Interfaces/Ports) | 0 |
| Number of RJ-45 Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of USB Type-A Ports (Interfaces/Ports) | 4 |
| Operating System Supported | Android |
| Operating System Supported | ChromeOS |
| Operating System Supported | Linux |
| Operating System Supported | macOS |
| Operating System Supported | Ubuntu |
| Operating System Supported | Windows |
| Package Contents | DOCK192USZ Docking Station; Quick Start Guide; Tip Storage Bar; Power Tips; Adapter, AC to DC, output: 19V, 7.89A, 150W; AC Power Cord, C5 Connector, US plug 3P, 1.8M; USB C/M to C/M Cable, Black; 1m, 5A, 10Gbps, E-marked, screw-in; DC cable to power 3 tip, 1M |
| Product Color | Black |
| Product Model | DOCK192USZ |
| Product Name | DOCK192USZ Docking Station |
| Product Type | Docking Station |
| Screen Mode Supported | 4K |
| TAA Compliant | No |
| USB Type-A (Interfaces/Ports) | Yes |
| USB Type-C (Interfaces/Ports) | Yes |
| USB Type-C Detail (Interfaces/Ports) | USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| USB Type-C | Yes |
| Weight (Approximate) | 12.16 oz |
| Width | 3.25" |
| Brand | Targus |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.8000 |
| UPC | 092636351823 |
| MPN | DOCK192USZ |

Log In