We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus Pulse TSS57401US Carrying Case (Sleeve) for 16" Notebook, Black, Purple, Bump Resistant, Scratch Resistant, Weather Resistant, Neoprene Body, Cross-Stitched
SKU
INGMXP8867
by Targus
$55.24 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Slim design
- Soft-touch laptop compartment
- Weather-resistant
- Exterior pockets
- Comfort handles
Category: Laptop Cases & Bags
The cross-stitched design of this Targus Pulse laptop sleeve offers a fashionable way to carry your device. The neoprene material protects your laptop from bumps, scratches and the elements. Fits most laptops with up to a 16" display. Exterior accessory pocket provides room to carry office supplies, laptop chargers and more.
| Adjustable Strap | No |
|---|---|
| Application/Usage | Accessories |
| Application/Usage | Notebook |
| Brand Name | Targus |
| Carrying Options | Handle |
| Case Features | Accessory Pocket |
| Case Features | Front Pocket |
| Country of Origin | China |
| Depth | 7.1" |
| Durability | Bump Resistant |
| Durability | Scratch Resistant |
| Durability | Weather Resistant |
| Height | 16.9" |
| Laptop Compartment | Yes |
| Manufacturer Part Number | TSS57401US |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Printed Design/Pattern/Texture | Cross-Stitched |
| Product Color | Black |
| Product Color | Purple |
| Product Line | Pulse |
| Product Material | Neoprene |
| Product Model | TSS57401US |
| Product Name | 16" Pulse Slipcase, Black/Purple |
| Product Type | Carrying Case |
| Style | Sleeve |
| Volume Capacity | 1.98 gal |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Width | 16.8" |
| UPC | 092636280062 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6400 |
| MPN | TSS57401US |
| Brand | Targus |

Log In